Kradzieże w Hiszpanii - na co uważać i jak się ich ustrzec?

Hiszpania to świetny kierunek turystyczny, a podróż do tego państwa może zapewnić niesamowite przeżycia. Niestety, tak jak w wielu krajach słynących z turystyki, tak i w Hiszpanii można paść ofiarą przestępców. Warto więcej wiedzieć, w jaki sposób się przed tych zabezpieczyć.

Jak nie stracić bagażu i dokumentów w Hiszpanii?

Na półwyspie Iberyjskim sezon turystyczny trwa praktycznie cały rok. Tłumy turystów z całego świata są zaś dla złodziei wielką okazją. W Hiszpanii można się więc natknąć na wielu złodziei i naciągaczy, którzy stosują przeróżne techniki, aby osiągnąć swój cel.

Tak działają złodzieje w okolicy Barcelony – eng. (video: YouTube)

Należy mieć tego świadomość jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Warto więc ubezpieczyć swój bagaż, na sumę równą jego wartości. Trzeba jednak pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe ograniczają swoją odpowiedzialność w zakresie ubezpieczenia niektórych przedmiotów. Zanim więc zawrze się ubezpieczenie, należy sprawdzić OWU danego ubezpieczenia turystycznego, a w szczególności paragraf dotyczący wykluczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule dotyczącym wyboru dobrego ubezpieczenia do Hiszpanii. Przed rozpoczęciem wyjazdu warto rozważyć kserowanie dokumentów osobistych i trzymanie ich w innym miejscu niż oryginały. Może to się okazać pomocne, gdy dokumenty zostaną skradzione.1

W samej Hiszpanii należy zachować czujność. Przestępcy często wykorzystują zatłoczone miejsca, których w ośrodkach turystycznych nigdy nie brakuje. Szczególną uwagę na swój bagaż należy więc zwrócić np. w środkach transportu publicznego.

Wobec napotkanych nieznajomych należy wykazać ograniczone zaufanie. Zdarza się, że złodzieje pracują w parach, jeden z nich prowadzi z turystą miłą rozmowę, która usypia czujność. Możliwe, że będzie to nawet dziecko, lub osoba w podeszłym wieku. W tym samym czasie inne osoba okrada zaś turystę pogrążonego w rozmowie.

Innym popularnym sposobem wykorzystywanym przez złodziei jest poruszanie się przez nich na motorach i motorowerach. W takich przypadkach wyrywają oni turystom torebki i cenne przedmioty, po czym błyskawicznie uciekają. Potrafią nawet przebić oponę samochodu na rondzie a potem w trakcie jej zmiany ukraść cenne rzeczy pozostawione na fotelach.

Co zrobić, gdy zostało się okradzionym w Hiszpanii?

Czasem zachowanie środków ostrożności może okazać się niewystarczające i można zostać okradzionym. W takim przypadku koniecznie należy to zgłosić na policję. Otrzyma się wtedy dokument potwierdzający zgłoszenie kradzieży, który będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego.

W przypadku utraty dokumentów należy je jak najszybciej zastrzec. W dzisiejszych zazwyczaj można tego dokonać online. Konieczna okaże się także wizyta w polskim konsulacie. W tego typu sytuacjach kryzysowych warto także skorzystać z infolinii zapewnianej przez ubezpieczyciela w ramach assistance, gdzie otrzymasz szczegółowe instrukcje, do tego, jak należy się zachować w danej sytuacji.

Uwaga na kradzieże samochodów

Choć Polskę i Hiszpanię dzieli pół kontynentu, to nie brakuje turystów, którzy wybierają się na półwysep Iberyjski własnym środkiem transportu. Z pewnością posiadanie własnego samochodu w czasie podróży ułatwia przemieszczanie się i zwiększa niezależność podróżnych.

Kręte ulice to raj dla złodzieja (foto: pixabay)

Trzeba jednak pamiętać, że samochód z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi przykuwa uwagę miejscowych przestępców. Dobrze jest więc mieć pojazd ubezpieczony przed kradzieżą. Na szczęście, praktycznie wszystkie ubezpieczenia autocasco zawierane w polskich towarzystwach ubezpieczeniowych swą ochroną obejmują zdarzenia mające miejsce w krajach UE, w tym w Hiszpanii.

Podróżując przez Hiszpanię samochodem, także należy zachować czujność i ograniczone zaufanie do nieznajomych. Złodzieje samochodów stosują bowiem wyrafinowane metody. MSZ ostrzega turystów przed techniką złodziei polegającą na przebiciu opony w pojeździe turysty, a następnie zaoferowaniu mu pomocy. Jest to podstęp, ponieważ w czasie wymiany koła, złodziej kradnie pojazd.

Przypisy

  1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Krolestwo,Hiszpanii,ESP.html (data dostępu 2018-12-03)
Rate this post