Pamiętaj o tym podczas norweskich wojaży

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Norwegia
  5. Czego nie robić podróżując do Norwegii?

Wybierając się na wycieczkę do Norwegii, można poczuć ekscytację na myśl o nadchodzących doświadczeniach. Z drugiej jednak strony każdy kraj ma swoją specyfikę i łatwo popełnić błąd, którego konsekwencje mogą okazać się bolesne. Czego więc lepiej wystrzegać się podczas pobytu w Norwegii?

Nie warto podróżować do Norwegii bez odpowiedniego przygotowania

Klif Preikestolen (foto: pixabay)

Do Norwegii raczej nie warto udawać się na krótki, spontaniczny wypad. Rozległość tego kraju, liczne, ale często i trudno dostępne atrakcje turystyczne oraz wymagający klimat sprawiają, że dobrze się tam wybrać na co najmniej jeden tydzień.

Przed rozpoczęciem planowania podróży należy także sobie dokładnie przekalkulować wszystkie koszty. Nie jest bowiem tajemnicą, że norweskie ceny dla polskich obywateli zwykle są astronomiczne. Trzeba to też uwzględnić przy zawieraniu ubezpieczenia na wyjazd do Norwegii, której sumy ubezpieczenia powinny być znacznie wyższe niż w przypadku wyjazdu się wielu innych europejskich krajów.

Kup ubezpieczenie

Nie opłaca się spożywać dużych ilości alkoholu

Maniacy nocnego życia okraszonego piciem dużej ilości napojów alkoholowych raczej nie powinni się wybierać do Norwegii dla tego typu aktywności. Polscy obywatele często są bowiem zszokowani ograniczonymi możliwościami zakupowymi i cenami alkoholi. Wszystko przez restrykcyjną politykę mającą na celu zmniejszyć spożycie alkoholu w tym kraju. Ograniczenia polegają na tym, że:

Nie bądź jeleń. Ubezpiecz się 🙂 (foto: pixabay)
  • Alkohol w tygodniu można nabyć tylko do godziny 18, a w soboty do godziny 20. W niedzielę zaś jest to całkowicie niemożliwe.1
  • Ceny napoi wyskokowych są ogromne, szczególnie po przeliczeniu na złotówki.
  • Alkohole wysokoprocentowe można kupić wyłącznie w państwowych sklepach, np. za butelkę wódki zapłacić trzeba około 130 złotych.
  • Asortyment alkoholi na półkach sklepowych jest zwykle mocno ograniczony.2

Nie trzeba chyba dodawać, że jazda pod wpływem alkoholu jest tam zakazana, a kary za taki czyn wyjątkowo ostre.

Mimo tak rygorystycznej polityki przeciwalkoholowej, wielu Norwegów spożywa alkohol w dużej ilości. Jeśli zaś turyście niestraszne są więc ograniczenia w sprzedaży i ceny trunków, to powinien on pamiętać o zawarciu polisy turystycznej wraz z klauzulą rozszerzającą ochronę o zdarzenia wynikłe pod wpływem alkoholu, którą można zawrzeć między innymi w AXA, Generali, Allianz oraz Compensa.

Nie można lekceważyć zagrożeń terrorystycznych i przestępczych

Jeszcze kilka lat temu kraje skandynawskie kojarzyły się z niezwykle wysokim poziomem bezpieczeństwa. Niestety ataki terrorystyczne i kryzys związany z napływem nielegalnych migrantów sprawiły, że także i w Norwegii trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia tragicznych zdarzeń. Przed skutkami ataków terrorystycznych można się przynajmniej częściowo zabezpieczyć poprzez zawarcie na polisie klauzuli nieoczekiwanego ataku terrorystycznego, którą oferuje coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych np. Generali.3

Piękne krajobrazy i wysokie wodospady to wizytówka Norwegii (foto: pixabay)

Przebywając w Norwegii, należy także uważać na złodziei, ponieważ czasem dochodzi tam np. do kradzieży kieszonkowej. Przed skutkami tego typu zdarzeń można się zabezpieczyć dzięki ubezpieczeniu bagażu. Należy jednak dokładnie przemyśleć, gdzie i jakie ubezpieczenie bagażu warto zawrzeć. Po pierwsze trzeba dokładnie oszacować wartość przewożonego bagażu i ubezpieczyć go na taką sumę. Niestety, maksymalne sumy ubezpieczenia zagranicznego w tym ryzyku są często ograniczane przez towarzystwa ubezpieczycieli do kilku tysięcy złotych. Lista typów przedmiotów wykluczonych z odpowiedzialności ubezpieczycieli także jest długa. Dlatego też, zanim zawrze się polisę, to warto sprawdzić, czy dany bagaż można ubezpieczyć w danym towarzystwie. Informacje na ten temat najprościej jest znaleźć online, poprzez wyszukanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Należy mieć świadomość, że ubezpieczenie bagażu w żaden sposób nie sprawia, że można pozostawić go bez odpowiedniej opieki. Kiedy doszłoby do skradzenia pozostawionego bez opieki bagażu, to można się bowiem spodziewać, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania.

Przypisy

  1. Norwegofil, https://www.norwegofil.pl/ludzie-i-tradycje/alkohol-w-norwegii (data dostępu 2018-10-25)
  2. Globalalcoholprices, https://www.globalalcoholprices.com/alcohol_prices/ (data dostępu 2018-10-25)
  3. Rzeczpospolita, https://www.rp.pl/Ubezpieczenia/308209986-Czytajcie-alerty-MSZ.html (data dostępu 2018-10-25)
5/5 - (1 vote)