Dlaczego warto wybrać dobre osobiste OC na wyjazd do Norwegii?

W czasie zagranicznych podróży robi się wszystko, aby maksymalnie wykorzystać dostępnych czas. Wtedy to często wykonuje się nowe i ryzykowne czynności, a szkodę można wyrządzić nie tylko sobie, ale także komuś innemu. Naprawienie takiej szkody może być zaś bardzo kosztowne. Więcej o ubezpieczeniu na wyjazd do Norwegii pisaliśmy w osobnym artykule.

Jak można nabroić w Norwegii?

Do kraju wikingów raczej nie podróżuje się po to, aby zamknąć się w hotelowym pokoju i całe dnie oglądać telewizję. Wręcz przeciwnie, czas spędza się bardzo aktywnie, czyli podróżuje, zwiedza i np. jeździ na nartach. W każdym miejscu natknąć się można na różnych ludzi, którym przypadkiem można wyrządzić szkodę.

Jeżdżąc na snowboardzie, można przecież wpaść na norweskiego turystę i uszkodzić mu kręgosłup. W takim przypadku poszkodowany ma pełne prawo domagać się od sprawcy odszkodowania np. za pobyt w norweskim ośrodku rehabilitacyjnym. Może on także żądać rekompensaty, za to, że w wyniku urazu nie mógł pracować przez określony czas. Co więcej, może się także okazać, że w wyniku wypadku zniszczeniu uległa droga deska snowboardowa, za którą także będzie trzeba wypłacić odszkodowanie.

Równie dobrze możliwe jest dojście do zupełnie innego wypadku. Na przykład dziecko biegnąc po hotelowej restauracji, wpadnie na kogoś wykonującego zdjęcie, w wyniku czego na podłogę upadnie lustrzanka i ulega trwałemu uszkodzeniu. Chwilę potem okazuje się, że był to świeżo kupiony i bardzo drogi model aparatu należącego do niemieckiego turysty.

W jeszcze innym przypadku wybiera się do Norwegii z własnym, na co dzień spokojnym psem, który jednak nieoczekiwanie uciekł z pokoju i pogryzł menadżera miejscowego hotelu, w wyniku czego poniósł on spore obrażenia.

Wysokość szkód, jakie można komuś wyrządzić jest różna, jednak w wyjątkowo drogiej Norwegii, potencjalnie można komuś wyrządzić szkodę, której naprawa będzie wymagała poniesienia naprawdę sporych wydatków.

OC dla finansowego bezpieczeństwa

Oczywiście rzadko dochodzi do sytuacji, w których komuś wyrządza się krzywdę. Nie oznacza to jednak, że taka sytuacja nie może się przytrafić np. właśnie w czasie pobytu w Norwegii. Z ubezpieczeniami, w tym z OC, często jest tak, że nie wykorzystuje się ich niemal nigdy. Jeśli jednak zachodzi już potrzeba ich wykorzystania, to dzięki nim można się uchronić przed naprawdę sporym wydatkiem.

OC turystyczne to nie OC komunikacyjne choć może chronić w podobnym zakresie (foto: pixabay)

OC w polisie turystycznym nie należy mylić z OC komunikacyjnym. To pierwsze nie chroni bowiem w przypadku szkód wyrządzonych na drogach, lecz tych związanych z tzw. czynnościami życia prywatnego, które np. w Proama są określane jako:

czynności związane z opieką nad niepełnoletnimi dziećmi, zwierzętami, związane z amatorskim uprawianiem sportu, użytkowaniem i pobytem w wynajętych pokojach hotelowych/pensjonatach oraz czynności życia codziennego np. robienie zakupów, przygotowanie i spożywanie posiłków, spędzanie czasu wolnego, spotkania towarzyskie1;

Jakie zakres OC do Norwegii wybrać?

W ubezpieczeniu OC na polisie turystycznej wybrać trzeba sumę ubezpieczenia. Im ona wyższa, tym większa składka, ale także i ochrona. Szczególnie w przypadku podróży do Norwegii nie warto oszczędzać na tym ryzyku, a można przyjąć, że suma ubezpieczenia (SU) wynosząca co najmniej 150 000 złotych okaże się wystarczająca w niemal każdej sytuacji.

Jak to bywa w przypadku wszystkich ubezpieczeń, ważne są nie tylko sumy ubezpieczeniowe oraz poziom składki, ale także wykluczenia odpowiedzialności w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Przeglądając Ogólne Warunki Ubezpieczenia dostępne online, można zauważyć, że lista takich wykluczeń jest całkiem długa. Standardowo OC nie obowiązuje w przypadku wyrządzenia szkody osobie bliskiej, a nie wszyscy ubezpieczyciele zapewniają ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzęta. Takie wykluczenie występuje np. w Allianz. Bez zastosowania klauzuli alkoholowej ochronie nie będą podlegać także i szkody wywołane przez ubezpieczonego będącego pod wpływem alkoholu.

Osoby zamierzające uprawiać narciarstwo, snowboarding lub inne sporty podwyższonego ryzyka i ekstremalne, koniecznie muszą też zawrzeć odpowiednią klauzulę, aby móc liczyć na ochronę polisy turystycznej w ryzyku OC oraz innych.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

  1. Proama – Ogólne Warunki Ubezpieczenia turystycznego, https://www.proama.pl/przydatne_informacje/wazne_dokumenty/aktualne/owu_podroz.pdf (data dostępu 2019-01-31)
Rate this post