Zagrożenie terrorystyczne w Rosji – jak ubezpieczyć się od aktów terroru?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Rosja
  5. Ubezpieczenie od terroryzmu w Rosji

Choć w ostatnich latach ataki terrorystyczne nasiliły się w Europie Zachodniej, to Rosja jest tym europejskim państwem, w którym cyklicznie zdarzają się akty terroru.

Od początku nowego tysiąclecia Rosja była świadkiem kilkunastu aktów terrorystycznych, które łączył jeden element – Czeczenia. Bo to właśnie z tej części Federacji Rosyjskiej, która zachowuje pozory autonomii, wywodzi się większość działających na terenie państwa zamachowców.

Klauzula nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru

Trudno jest mówić o jakimkolwiek zabezpieczeniu przed skutkami ataków terrorystycznych, jednak Towarzystwa Ubezpieczeniowe dostrzegają zagrożenia oraz podejmują próby wprowadzania do swoich ofert pewnych rozwiązań.

Klauzula nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru w Rosji to dodatkowa ochrona, którą ubezpieczyciel gwarantuje, w razie poniesienia szkody lub uszczerbku na zdrowiu w wyniku nagłych działań wojennych lub aktów terrorystycznych. Szerzej o samym wyborze dobrego ubezpieczenia do Rosji piszemy w osobnym artykule.

Kup ubezpieczenie

Klauzulę można określić jako rozszerzenie ubezpieczenia nieszczęśliwych wypadków o akty terroru lub nagłą wojnę. Zazwyczaj obejmuje prawo do konsultacji lekarskiej, hospitalizacji, transportu medycznego, a w skrajnych przypadkach także transport zwłok do kraju.

Suma ubezpieczenia klauzuli różni się w zależności od konkretnej oferty Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Zdaje się jednak, że ubezpieczyciele wypracowali wspólną politykę, ustalając kwotę, która zazwyczaj wynosi 2 000 Euro.

Klauzula nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru ma jedną istotną wadę – okres ważności. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zastrzegają, że ochrona trwa jedynie przez 7 dni liczonych od wystąpienia zdarzenia. Po tym okresie dezaktualizuje się prawo ubezpieczonego do skorzystania z oferowanej pomocy.

Poza tym, musisz wziąć pod uwagę, że takie ubezpieczenie jest przeznaczone jedynie dla podróżujących do krajów, gdzie zagrożenie atakami terrorystycznymi jest relatywnie niskie. Szczęśliwie Rosja wciąż zalicza się do tych państw. Jednak gdybyś chciał wyposażyć się w taką klauzulę przed podróżą do Sudanu albo Iraku, zapewne nie znalazłbyś Towarzystwa Ubezpieczeniowego, które oferuje takie ubezpieczenie.

Zamachy terrorystyczne w Rosji

FOX News – Explosion rocks St. Petersburg subway station in Russia (video: YouTube)

W kwietniu 2017 r. doszło do zamachu terrorystycznego w petersburskim metrze, w wyniku którego zginęło 14 osób, a kolejnych 47 zostało rannych. Jednak to tylko jeden z całej serii zamachów, których Rosja doświadczyła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

W ostatnich dniach grudnia 2013 r. położony w południowo-zachodniej części kraju Wołgograd został wstrząśnięty serią dwóch zamachów samobójczych, mających miejsce w gmachu dworca kolejowego oraz jednym z trolejbusów miejskich. W wyniku odpalenia ładunków wybuchowych, życie straciło 18 osób przebywających wówczas w budynku dworca oraz 16 pasażerów trolejbusu. Łącznie rannych zostało 77 osób.

Preludium do grudniowych wydarzeń był samobójczy zamach, dokonany przez kaukaską ekstremistkę, z dnia 21 października tego samego roku. Wówczas kobieta z ukrytą pod ubraniem bombą wysadziła noszony ładunek w jednym z miejskich autobusów. W ataku zginęło 7 osób, a 37 kolejnych zostało rannych.

Pechowy był także rok 2011 r., w którym doszło do zamachu na moskiewskim lotnisku Domodiedowo. 24 stycznia grupa czeczeńskich ekstremistów pod przewodnictwem przywódcy Republiki Czeczeńskiej Doku Umarowa, podłożyła oraz wysadziła ładunki wybuchowe. W wyniku eksplozji życie straciło 36 osób, a 180 zostało rannych1.

Choć zabezpieczenie się przed ryzykiem aktów terrorystycznych wydaje się być czymś niemożliwym, warto rozważyć rozszerzenie polisy turystycznej o klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru. Historia pokazuje, że Rosja jest wciąż niespokojnym politycznie państwem, które rok po roku staje się celem kaukaskich terrorystów.

Przypisy

  1. Zamachy terrorystyczne w Rosji i na świecie w XXI w., https://www.rp.pl/Terroryzm/170409756-Zamachy-terrorystyczne-w-Rosji-i-na-swiecie-w-XXI-wieku.html (data dostępu 2019-01-08)
5/5 - (1 vote)