Ubezpieczenie kosztów leczenia – niezbędny element przy wydawaniu wizy do Rosji

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Rosja
  5. Rosja – ubezpieczenie do wizy

Na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważne w podróży jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Ale czy wiedziałeś, że może być warunkiem wpuszczenia do kraju?

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) to stały element polis turystycznych, bez względu na kierunek podróży. Zapewnia ci pokrycie wydatków przeznaczonych na leczenie oraz pobyt w szpitalu, w razie zaistnienia takiej potrzeby. Ponadto, ustawodawstwo wybranych państw wymaga posiadania ubezpieczenia kosztów leczenia dla uzyskania wizy turystycznej. Takim krajem jest m.in. Rosja.

Kup ubezpieczenie do wizy

Ubezpieczenie do wizy do Rosji

Rosyjskie prawo nie mówi wprost o ubezpieczeniu kosztów leczenia, lecz ogólnie o ubezpieczeniu zdrowotnym. Jednak jego wysokość w ofertach Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) wyznaczana jest właśnie w sumie ubezpieczeniowej (SU) kosztów leczenia (KL). Wybierając do Rosji ubezpieczenie do wizy, zwróć więc szczególną uwagę na ten element.

Petersburgska ulica (foto: pixabay)

Każdy ubiegający się o wizę wstępu na terytorium Federacji Rosyjskiej zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego o minimalnej sumie ubezpieczenia w wysokości 30 000 Euro1. Ubezpieczenie zagraniczne musi być ważna przez cały okres pobytu – od momentu wjazdu do momentu wyjazdu z Rosji.

Polisa turystyczna obejmująca ubezpieczenie kosztów leczenia, powinna być wykupiona od jednego z Towarzystw uznawanych w Rosji – może to być zarówno polski, jak i zagraniczny ubezpieczyciel. Inaczej wiza może nie zostać wydana.

Służba zdrowia w Rosji

Głównym celem ubezpieczenia kosztów leczenia jest jednak ochrona przed niepotrzebnym zostawianiem pieniędzy w zagranicznych szpitalach i przychodniach, w razie zaistnienia konieczności skorzystania z ich usług. Ten podstawowy element polisy turystycznej pokrywa koszty m.in. konsultacji lekarskich, zabiegów i operacji, hospitalizacji, transportu medycznego, a także zakupu leków, bandaży i innych akcesoriów.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się narzekać na stan polskiej służby zdrowia, to z pewnością nie spędziłeś ani jednego dnia w rosyjskim szpitalu. Rosja jest 14 krajem z najwyższym wskaźnikiem PKB, wyprzedzając takie rozwinięte kraje jak Korea Południowa, Australia, Turcja, czy Szwajcaria. Dla porównania Polska znajduje się na 27 miejscu tej listy2. Jednak zdecydowanie zbyt mała część rosyjskiego budżetu przeznaczana jest na publiczną służbę zdrowia.

Takie widoki w szpitalach poza największymi miastami nie powinny Cię zdziwić (foto: pixabay)

Kolejki w przychodniach są codziennością, przez które trudno jest skontaktować się nawet z lekarzami pierwszego kontaktu. Szybsza obsługa często uwarunkowana jest koniecznością uiszczenia specjalnej opłaty. Nierzadko zdarzają się także przypadki korupcji wśród pracowników służby zdrowia. Dlatego ważne jest nie tylko posiadanie minimalnego ubezpieczenia do wizy w Rosji ale wybranie odpowiednich sum, które zabezpiecza nas w razie problemu. Więcej na ten temat piszemy w artykule o ubezpieczeniu do Rosji.

Zdecydowanie lepiej prezentuje się rzeczywistość w prywatnych placówkach. Jednak skorzystanie z usług prywatnego sektora ochrony zdrowia wiąże się ze znacznie większymi wydatkami. Ponadto niepubliczne przychodnie i szpitale rozlokowane są po największych ośrodkach miejskich. Jeśli planujesz podróż w bardziej dziewicze rejony Rosji, wiedz że będzie Ci trudniej znaleźć lekarza.

Co zrobić w razie wypadku?

Jeśli będziesz miał to nieszczęście, że spotka cię konieczność skorzystania z pomocy lekarza podczas pobytu w Rosji, bez wahania udaj się do jednej z prywatnych placówek. Natomiast w przypadku groźniejszych problemów ze zdrowiem, rozważ skorzystanie z transportu medycznego do kraju. Zwłaszcza jeśli przebywasz na dalekim wschodzie kraju, gdzie dostęp do wykwalifikowanej pomocy medycznej jest zdecydowanie utrudniony.

Jednak minimalna suma ubezpieczenia potrzebna do uzyskania wizy turystycznej w wysokości 30 000 Euro to zdecydowanie za mało. Aby mieć pewność, że wykupiona polisa wystarczy na pokrycie wydatków związanych z prywatną opieką zdrowotną albo transportem medycznym do kraju, rozszerz ją przynajmniej do kwoty 80 000 Euro.

Wjazd na teren Federacji Rosyjskiej wiąże się z koniecznością posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak ten obowiązek nie powinien być dla Ciebie wyłączną motywacją do wykupu polisy. Ubezpieczenie kosztów leczenia może uratować Cię z poważnych kłopotów, których nie jesteś w stanie przewidzieć.

Przypisy

  1. Wydział Konsularny Ambasady Rosji w Polsce, http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx?lst=pl&it=/Wiza%20turystyczna.aspx (data dostępu 2019-01-17)
  2. Trading Economics, PKB – lista krajów, https://pl.tradingeconomics.com/country-list/gdp (data dostępu 2019-01-17)
Rate this post