Jakie ubezpieczenie na Majorkę wybrać?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Hiszpania
  5. Ubezpieczenie na Majorkę

Bajeczne plaże, cudowny morski pejzaż, niezliczone zabytki, a przede wszystkim niepowtarzalny klimat sprawia, że Majorka to raj na ziemi dla turystów. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w tym wspaniałym miejscu czyhają zagrożenia, przed którymi warto się ubezpieczyć. W tym artykule zajmiemy się specyfiką ubezpieczenia na Majorkę, jednak zachęcamy do przeczytania tekstu w dużo szerszym zakresie traktującego o wyborze ubezpieczenia na wakacje w Hiszpanii.

Poniżej prezentujemy rekomendowany zakres polisy turystycznej na Majorkę:

Koszty Leczenia 250 000 PLN
– w tym również transport medyczny do Polski oraz koszty akcji ratowniczej, szczególnie na morzu i w góach.
OC 120 000 PLN
NNW 30 000 PLN
Uwzględnij możliwe ryzyka
  • koszty rezygnacji z podróży – w razie odwołania lub przerwania wyjazdu
  • utraty bagażu – suma ubezpieczeniowa powinna być równa wartości bagażu. Sprawdź czy obejmuje utratę bagażu w wyniku rozboju
  • sporty ekstremalne i podwyższonego ryzyka – sporty wodne do nich należą
  • klauzula alkoholowa – jeżeli zamierzasz żyć nocnym życiem 🙂

Kup ubezpieczenie

Trzeba pamiętać o kosztach leczenia

W polisach turystycznych szczególną uwagę zwraca się na ubezpieczenie kosztów leczenia, które pokrywa koszty związane z opieką i transportem medycznym. Choć Majorka to względnie bezpieczny region z wysoce rozwiniętą infrastrukturą, to mogą się tam czaić poważne zagrożenia, szczególnie związane z wakacyjną beztroską oraz specyfiką transportu po wyspie (kręte górskie drogi).

Kręte ulice i podjazdy to raj dla kolarzy (foto: pixabay)

Majorka to duża wyspa o powierzchni przekraczającej 3500 metrów kwadratowych. W niemal każdym zakątku jest zaś tam coś zachwycającego. Dlatego też wielu turystów decyduje się tam na wypożyczenie samochodu, dzięki czemu mogą zatrzymać się w dowolnym miejscu, aby np. zrobić zdjęcie. Trzeba jednak pamiętać, że włamania oraz kradzieże samochodów są na Majorce wielkim problemem. W polisie turystycznej warto więc zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie ubezpieczenie bagażu. Ponadto wypożyczając samochód, warto jest na niego wykupić ubezpieczenie. Dobrze jest wtedy sprawdzić, czy jego zakres jest odpowiednio szeroki i np. swą ochroną obejmuje wybite szyby.

Wysokie temperatury panujące na tej wyspie sprzyjają turystyce, jednak mogą także doprowadzać do problemów zdrowotnych związanych np. z poparzeniami słonecznymi. Trzeba przy tym pamiętać, że Majorka to znany na całym świecie ośrodek turystyczny, w którym ceny, także usług medycznych, bywają wysokie.

Na Majorce z rzadka dochodzi również do nieprzewidywalnych zdarzeń losowych. W ostatnich latach miało tam miejsce tzw. meteotsunami, które zakończyło się śmiercią jednego turysty.1 W 2018 roku w pobliżu plaży zaobserwowano tam także rekina ludojada.2

Majorka to wyspa. jeśli więc zajdzie potrzeba transportu chorego w inne miejsce, to konieczny okazać się może transport helikopterem, który wiąże się z wielkimi kosztami. Dlatego też suma kosztów leczenia (KL) w ubezpieczeniu turystycznym powinna wynosić co najmniej 300 000 tysięcy złotych. Rozważyć można zawarcie ubezpieczenia kosztów leczenia nawet na znacznie wyższą kwotę, biorąc pod uwagę to, że to właśnie z podróży na Majorkę pochodzi jeden z ostatnich rekordów wypłaconego odszkodowania w ramach polisy turystycznej. Koszty leczenia polskiego turysty, który tam przebywał wyniosły bowiem aż 680 tysięcy złotych. Gdyby ów turysta nie był ubezpieczony, to musiałby zapłacić właśnie taką kwotę.3

Osoby cierpiące na choroby przewlekły koniecznie powinny także ująć ten fakt na polisie, zawierając odpowiednią klauzulę. Jest to szczególnie ważne przy podróży na Majorkę, ponieważ wysokie temperatury tam panujące mogą zaostrzyć lub wywołać chorobę.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając ubezpieczenie na Majorkę?

Dobra polisa turystyczna na Majorkę powinna zapewniać kompleksową ochronę. Warto więc zawrzeć ubezpieczenie OC na co najmniej 150 000 złotych, z której pokryte zostaną ewentualne szkody wyrządzone osobom trzecim. Na zatłoczonych plażach, np. w czasie gry w frisbee, łatwo na kogoś wpaść i np. wybić mu zęby. W takich przypadkach dobrze jest, aby odszkodowanie było wypłacone przez ubezpieczyciela, a nie z kieszeni turysty.

Tramwaj na nabrzeżu Port de Sóller (foto: pixabay)

Dobrze jest mieć NNW z sumą ubezpieczenia wynoszącą przynajmniej 30 000 tysięcy złotych, która zapewni wypłatę odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu osoby ubezpieczonej. Dzięki temu można liczyć na sowite odszkodowanie, które można potraktować jako rekompensatę, za przerwany przez nieszczęśliwy wypadek wypoczynek.

Wskazane jest także ubezpieczenie swojego bagażu, ponieważ na Majorce turyści dość często stają się celem ataków przestępców. Należy również zwrócić uwagę na assistance, który zapewnia wszechstronne wsparcie, w tym całodobową infolinię kryzysową.

Zakres dodatkowych klauzul należy dopasować do celu wizyty na Majorce. Ta wyspa słynie przecież z życia nocnego, a wielu turystów spożywa tam alkohol. Dlatego też warto ująć w polisie klauzulę rozszerzającą ochronę o zdarzenia mające miejsce pod wpływem alkoholu.

Sporty wodne i górskie

Wielu turystów na Majorce uprawia różne rodzaje sportów wodnych i górskich, a wiele z nich jest uznawanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe za podwyższonego ryzyka, lub ekstremalne. Jeśli więc zamierza się takie sporty uprawiać, to także należy to uwzględnić przy zawieraniu polisy turystycznej. Temat ten dokładniej opisujemy w artykule Ubezpieczenie sportów w Hiszpanii.

Kup ubezpieczenie
2.7/5 - (3 votes)