Spokojne wakacje na 'Kanarach'?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Hiszpania
  5. Ubezpieczamy się na Wyspy Kanaryjskie

Bez względu czy na Wyspy Kanaryjskie wybierasz się by poleżeć na plaży, czy chcesz poznać kulturę Guanczów (lud pierwotnie zamieszkujący wyspy), podziwiać naturę i wulkaniczny charakter wysp, a możenurkować, żeglować lub uprawiać inne sporty wodne – warto w zanadrzu zabrać ze sobą polisę ubezpieczeniową, która pomoże wyciągnąć Cię z najgorszych, nieprzewidzianych tarapatów.

Skrót artykułu:

  • Minimalna kwota dobrej polisy to 30 000 EUR na leczenie i 10 000 EUR na akcje ratownicze. Musi obejmować ona również transport do kraju.
  • Kupując ubezpieczenie na Wyspy Kanaryjskie pomyśl o ochronie bagażu i wskazaniu sportów które planujesz uprawiać (np.nurkowanie).
Kup ubezpieczenie

Co powinieneś wiedzieć o Wyspach Kanaryjskich przed wyjazdem?

Archipelag wysp należy do Hiszpanii, dzięki czemu obywatele polscy mogą dostać się na ich terytorium korzystając z dowodu osobistego.

Zachód słońca (foto: pixabay)

Od 1982 roku są one Wspólnotą Autonomiczną, dlatego też ich gospodarka znacząco różni się od hiszpańskiej. Wyspy Kanaryjskie nie objęte są unijną ustawą o ujednoliceniu podatków, brak podatku VAT uczynił je 'rajem zakupowym’.

Natomiast prawo pobytowe i dotyczące opieki zdrowotnej są takie same jak w przypadku Hiszpanii. W podstawowym zakresie publiczna opieka zdrowotna jest bezpłatna i mają dostęp do niej wszyscy turyści posiadający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta jednak na niewiele się zda, gdy udasz się z nią do prywatnej kliniki lub lekarza. Warto także pamiętać, że na wyspach ważne jest polskie prawo jazdy, więc można bez problemu wypożyczyć samochód, bo usprawnić swoje poruszanie się po nich.

Na kanary – turystycznie, wypoczynkowo

Powodów, by pojechać na Wyspy Kanaryjskie może być wiele. Najczęściej jeździmy tam by rozkoszować się plażą, słońcem, klimatem i widokami. Wiele hoteli proponuje atrakcje dedykowane dla dzieci, stąd Kanary są także popularnym miejscem wypraw rodzinnych. Spójrzmy zatem jakie ubezpieczenie powinniśmy przygotować dla siebie wybierając się tam na urlop.

Standardem powinno być zadbanie o nasze zdrowie, zapewnienie opieki nad dziećmi w razie gdyby nam się coś stało, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Te opcje znajdują się często w podstawowych ofertach ubezpieczycieli w przypadku ubezpieczenia podróżnego.Ich składka dla jednej osoby na tygodniowy pobyt urlopowy nie przekracza raczej 20 złotych. Więcej dowiesz się w artykule o ubezpieczeniu do Hiszpanii.

Ciekawostka– przeglądając ofertę Avivy by ubezpieczenie NNW obejmowało także złamania i zwichnięcia, trzeba było zaznaczyć dodatkową opcję. Dlatego zawsze warto zapoznać się z zakresem świadczeń opisanym w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Uważam, że warto zamiast standardowego pakietu ubezpieczenia podróżnego wykupić pakiet zawierający dodatkowo ubezpieczenie OC, które może nam się przydać w sytuacji gdybyśmy spowodowali wypadek. Warto pamiętać o kosztach transportu powrotnego w nadzwyczajnych sytuacjach, nie tylko nas ale i dzieci. Wszystkie te opcje można wykupić już w cenie około 40 zł. Jeśli zgłosimy się po ofertę do agenta Axa to wymienione przeze mnie opcje będą kosztowały jeszcze mniej, bo 35 złotych.

Ubezpieczenie dla sportowca czy nurka

Jeśli lubisz i planujesz aktywny wypoczynek, wykup przed wyjazdem adekwatne do swoich potrzeb ubezpieczenie podróżne z odpowiednimi rozszerzeniami, zaznaczając je w kalkulatorze. Oczywiście domyślasz się, że takie ubezpieczenie będzie droższe w porównaniu z wersją turystyczną. Zainteresuj się ubezpieczeniem Twojego sprzętu sportowego, OC sportowym (doprowadzając do zderzenia łódek, kolizji z jakimś pływakiem może wtedy znaleźć zastosowanie).

Nurkowanie na Kanarach to popularna aktywność (foto: pixabay)

Jeśli zapisałeś się na kurs nurkowania i będziesz pływał z butlą tlenową, prawdopodobnie będziesz musiał wybrać opcję ubezpieczeniową: sporty wysokiego ryzyka, ekstremalne. Gdy zaś masz zamiast wystartować w jakiś zawodach, musisz wykupić opcję sport zawodowy. Tego typu rozwiązania zdecydowanie podwyższają składkę na ubezpieczenie podróżne, ale też znacząco pozytywnie wpływają na Twoją przyszłość w nieprzewidzianych okolicznościach. Przykładowe ubezpieczenie podróżne z opcją startów zawodowych, a także ubezpieczeniem sprzętu sportowego w AXA Travel wyniosło niewiele ponad 200 zł.

Mnogość konfiguracji ubezpieczenia turystycznego na Wyspy Kanaryjskie w zależności od charakteru wyjazdu i typu wypoczynku jest ogromna. Dlatego proponuję Ci skorzystać z naszego informatora ubezpieczeń podróżnych. Odzyskany w ten sposób czas będziesz mógł wykorzystać na pakowanie i organizowanie wyjazdu.

3.5/5 - (4 votes)