Ubezpieczenie do Austrii

ubezpieczenie już od kilku zł
sprawdź cenę w 1 minutę
15% taniej z kodem "FUKO"!

Czuj się bezpiecznie podczas austriackiego urlopu

Skoro znalazłeś się na tej stronie, jesteś słusznie przekonany, że polisę warto wybierać z głową. Szczególnie jadąc do tego górskiego kraju, trzeba zwrócić uwagę na parę istotnych zapisów w OWU. Nie będę zatem przedłużał i od razu przejdę do tematu. Wiem, że gdy przeczytasz ten tekst, sam wybierzesz i kupisz najlepsze dla Ciebie ubezpieczenie turystyczne do Austrii.

Skrót artykułu:

  • Najważniejsze – nie przepłacaj, porównuj oferty wielu firm! W tym celu korzystaj z darmowych porównywarek z możliwością zakupu online (z prawej strony).
  • Minimalna kwota dobrej polisy to 20.000EUR na leczenie i 5.000EUR na akcje ratownicze. Musi zawierać ona również transport do kraju.
  • EKUZ nie wystarczy. Zakup dodatkowego ubezpieczenia do Austrii zaleca sam NFZ.
  • Zależnie od potrzeb polisę rozszerzyć można o ochronę bagażu, OC lub choroby przewlekłe.

Skup się na tym, czego nie obejmuje EKUZ

Jako, że płacimy składki do NFZ i jesteśmy obywatelami jednego z krajów należących do Unii Europejskiej, możemy skorzystać z darmowej publicznej opieki zdrowotnej w krajach członkowskich. Trzeba mieć jednak świadomość, że wydawana w Polsce karta EKUZ, nie upoważni nas do bezpłatnych świadczeń w wielu istotnych przypadkach. Dlatego też, sam NFZ doradza zakup dodatkowego ubezpieczenia. Wybierając je, skupmy się zatem na tych brakujących elementach.

wyciąg narciarski

Leczenie szpitalne TAK, transport NIE

W zależności od odwiedzanego państwa i jego zasad opieki zdrowotnej, różne świadczenia mogą być płatne, płatne częściowo lub bezpłatne. W Austrii obowiązuje zasada współpłacenia za usługi medyczne. Czyli pacjent bez odpowiedniej polisy ponosi we własnym zakresie część kosztów udzielonego mu leczenia:

  • leczenie szpitalne – dopłaty wysokości ok. 9-16 EUR z dobę pobytu,
  • leki na receptę – 5 EUR za każda pozycję,
  • leczenie stomatologiczne – częściowo odpłatne i zależne od lekarza. Warto zapytać przed usługą.
  • transport poszkodowanego – bezpłatnie jedynie do szpitala. Za transport poszkodowanego do Polski musimy zapłacić sami.

Podsumowując te elementy, ważnym jest aby wybierając polisę zadbać o odpowiednią wysokość sumy kosztów leczenia (min 20 000 EUR) oraz upewnić się, że ubezpieczyciel zapewnia transport poszkodowanego do kraju.

Nagłe wypadki TAK, choroby przewlekłe NIE

EKUZ umożliwia nam pomoc medyczną wyłącznie w nagłych wypadkach. Nie jest dokumentem, na podstawie którego moglibyśmy leczyć za granicą chorobę przewlekłą czy wykonać operację planową. Jeżeli wiemy o istnieniu takiej choroby, powinniśmy zwrócić uwagę, czy dodatkowe ubezpieczenie zwróci nam koszty związane z jej wystąpieniem lub zaostrzeniem. Aby skorzystać z opieki medycznej w ramach EKUZ można zgłosić się jedynie do lekarza, przychodni czy też szpitala działającego w ramach powszechnego systemu ubezpieczeniowego. To bardzo duża niedogodność z której uratować może nas jedynie dodatkowa polisa.

Akcja poszukiwawcza NIE, śmigłowiec NIE

helikopter ratowniczyTo bardzo ważna sprawa, mając na uwadze górzysty teren Austrii oraz to, że większość osób jedzie tam w celach turystyki górskiej (wędrówki, narty, wspinanie itd.). Koniecznie wybierzmy polisę, która obejmie swoim zakresem akcje poszukiwawcze w górach (np. pod lawiną) oraz transport lotniczy z miejsca wypadku. Suma wysokości polisy przeznaczona na te cele nie powinna być mniejsza niż 10 000 EUR. Standardowo te usługi są płatne i to płatne słono – planując urlop w górach nie możemy tego elementu pominąć!

Dodatkowe zalety dobrego ubezpieczenia turystycznego w Austrii

Jest również kilka innych elementów, które może zapewnić nam dobre ubezpieczenie. Oczywiście każdy z nich zwiększa jego koszt i warto wybierać tylko te, które zdają się przydatne. Jednym nich jest zwrot kosztów w przypadku utraty bagażu z powodu kradzieży, rozboju lub zwykłej pomyłki na lotnisku. Jadą do Austrii samochodem pamiętajmy też koniecznie o rozszerzeniu polisy o OC.

Gdzie kupić tak dobraną polisę i ile to kosztuje?

Polisa spełniająca powyższe warunki wcale nie musi być droga. Można ją kupić nawet za 4zł dziennie. Najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego jest skorzystanie z dobrodziejstw Internetu, czyli porównywarek ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jeden z takich kalkulatorów – naszym zdaniem najlepszy – udostępniamy po prawej stronie.

Kup ubezpieczenie

Umożliwia on szybki dobór ofert wg elastycznych kryteriów a co najważniejsze, wyniki wyszukania są przedstawione tak, że w łatwy sposób możemy je porównać – po cenie, sumach ubezpieczenia i zakresie ochrony (transport, akcje poszukiwawcze itd.). Jest to łatwy i szybki sposób na zakup, np. poprzez płatności internetowe, idealnie dobranego ubezpieczenia do Austrii po cenach często niższych niż bezpośrednio w oddziale TU. Po co przepłacać, skoro można porównywać!

Austria
4.7 (93.33%) 3