Wysokie koszty leczenia w Korei Południowej

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Korea Południowa
  5. Koszty leczenia w Korei Południowej

Korea Południowa od lat 50. ubiegłego stulecia zmieniła się w gospodarczego giganta, a dzisiaj takie firmy, jak Samsung czy Huawei są rozpoznawane na całym świecie. Wzrost gospodarczy pozytywnie odbił się także na przemyśle turystycznym, ponieważ Korea jest jednym z najczęstszych destynacji dalekowschodnich podróży.

Czy jednak ekonomiczny sukces odbija się na kosztach usług publicznej służby zdrowia? Jakie ubezpieczenie do Korei wybrać?

Służba zdrowia w Korei Południowej

Korea Południowa może pochwalić się jednym z najlepiej rozwiniętych i zaawansowanych systemów opieki medycznej na świecie. W rankingu Bloomberga znalazła się na 8 miejscu listy najbardziej efektywnych służb zdrowia na świecie, wyprzedzając m.in. Australię i Włochy1. Czy za tak wysoką jakość usług pacjenci muszą słono zapłacić?

Zależy do jakiej placówki się udadzą. W Korei Południowej funkcjonują ich dwie grupy:

  • kliniki krajowe
  • oraz międzynarodowe
.

W tych pierwszy ceny są relatywnie niższe i za zwykła wizytę lekarską płaci się zazwyczaj około 10 tysięcy koreańskich wonów2, co w przeliczeniu na złotówki według obecnego kursu wynosi 32 złote. Natomiast w międzynarodowych klinikach cena ta jest mnożona pięciokrotnie (50 tysięcy wonów i 160 złotych). Ze względu na niski stopień znajomości angielskiego nawet wśród pracowników koreańskiej służby zdrowia, cudzoziemcy odwiedzający Koreę zazwyczaj udają się w razie potrzeby do klinik międzynarodowych.

Koreańskie sushi

Koreańskie jedzenie jest przepyszne ale o zatrucie nie jest ciężko (foto: pixabay)

Warto nadmienić, że przedstawione ceny dotyczą jedynie zwykłej wizyty u lekarza, pozostawiając poza swoim zakresem koszty zabiegów, rehabilitacji oraz hospitalizacji. Poważniejsze badania wiążą się z koniecznością uiszczenia rachunku sięgającego nawet 2 milionów wonów (około 3 500 złotych).

Jak działa ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne stanowi najpowszechniejszy element polisy turystycznej. Oferuje ubezpieczonemu pokrycie kosztów leczenia w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w miejscu pobytu. Górną granica odpowiedzialności ubezpieczyciela jest suma ubezpieczenia.

Nauka koreańskiego w czasie wizyt w szpitalu i w aptece (video: YouTube)

Biorąc pod uwagę koszty usług medycznych w Korei Południowej, a zwłaszcza w placówkach międzynarodowych, nie należy oszczędzać na wysokości sumy ubezpieczenia. Rozsądna kwota powinna oscylować w granicach 30 000 – 40 000 złotych. Warto także rozważyć ubezpieczenie się bez górnej granicy odpowiedzialności.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje leczenia wszelkich schorzeń i kontuzji. Zazwyczaj ubezpieczyciele wyłączają swoją odpowiedzialność w razie wypadków powstałych w wyniku wykonywania sportów albo złapania choroby tropikalnej. Dlatego przed podpisaniem umowy upewnij się co dokładnie obejmuje ubezpieczenie zdrowotne i ewentualnie rozszerz je według własnych potrzeb.

Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie zdrowotne w Korei Południowej?

Dla turystów odwiedzających Koreę Południową szczególnie niebezpieczne mogą okazać się ulice miast. Koreańska kultura jazdy zdecydowanie różni się od tej znanej w Europie. Podstawową różnice stanowi stosunek kierowców wobec pieszych, w którym uprzywilejowaną pozycję mają zdecydowanie kierowcy.

Na porządku dziennym jest łamanie podstawowych zasad ruchu drogowego, takich jak obowiązek zatrzymania się na czerwonym świetle lub znaku stop. Nie powinno nikogo dziwić także poruszanie się skuterami po chodnikach i przejściach dla pieszych. Co gorsza, patrolujący ulice koreańskich miast policjanci zdają się tolerować takie pogwałcenia przepisów.

Dlatego przechodząc przez ulicę należy zachować szczególną ostrożność oraz ograniczone zaufanie względem przejeżdżających kierowców. Natomiast w razie zaistnienia wypadku, warto mieć w kieszeni wysoką polisę ubezpieczeniową czyli kupić dobre ubezpieczenie zagraniczne.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

  1. Forsal – Najbardziej efektywne służby zdrowia na świecie, https://forsal.pl/galerie/789193,duze-zdjecie,4,bloomberg-najbardziej-efektywna-sluzba-zdrowia-galeria.html (data dostępu 2019-09-27)
  2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Informacje konsularne – Korea Południowa, https://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/korea_poludniowa (data dostępu 2019-09-27)
Rate this post