Ubezpieczenie NFZ do Izraela i karta EKUZ? Niestety.

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Izrael
  5. Ubezpiecznie NFZ i EKUZ w Izraelu

Jeśli planujesz podróż do Izraela i właśnie teraz zastanawiasz się nad wyborem polisy turystycznej – gratuluję, to świetna decyzja. Jeśli jednak myślisz, że możesz zrezygnować z prywatnego ubezpieczenia turystycznego, ze względu na kartę EKUZ i ubezpieczenie NFZ, muszę Cię rozczarować.

Służba zdrowia w Izraelu należy do najbardziej rozwiniętych i zaawansowanych na całym świecie. Niestety, z jej dobrodziejstw nie mogą korzystać posiadacze karty EKUZ. Chyba, że zapłacą za świadczone usługi zawrotną sumę pieniędzy.

W tym przypadku zalecamy zakup prywatnego ubezpieczenia do Izraela.

Czemu EKUZ zadziała w Izraelu?

Pozornie bezpiecznie jednak nie warto liczyć na ubezpieczneie NFZ. Uliczni grajokowie w Jerozolimie (foto: pixabay)

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który uprawnia obcokrajowców do korzystania z opieki medycznej na terytorium państw członkowskich, na takich samych zasadach, jak ich obywatele. Dotyczy to oczywiście placówek publicznej służby zdrowia. Spod działania EKUZ wyłączone są prywatne szpitale i przychodnie1.

Karta obowiązuje w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz państwach-stronach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu – Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii oraz Islandii. Czyli ubezpieczenie NFZ nie zadziała w Izraelu.

Jak wspomniałem, niestety Izrael nie znajduje się w tym gronie, dlatego na jego terytorium nie będziesz mógł skutecznie powoływać się na ubezpieczenie gwarantowane przez Kartę. Pamiętaj o tym, by uniknąć konieczności zapłaty astronomicznych sum za wizytę u specjalisty lub dobę hospitalizacji.

Kup ubezpieczenie

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Jest jedna skuteczna metoda, by bez obaw korzystać z usług izraelskiej służby zdrowia – ubezpieczenie kosztów leczenia.

Na jego podstawie, możesz skutecznie domagać się pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów konsultacji lekarskiej, hospitalizacji, przeprowadzonych zabiegów i operacji, leków i opatrunków, a także transportu medycznego lub akcji ratowniczej. Pamiętaj jednak, że każde ubezpieczenie jest inne. O tym, jaki zakres ochrony roztacza, poinformują Cię Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Z tego dokumentu dowiesz się wszelkich szczegółów na temat wykupionej polisy, w tym za co ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. W przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia, zazwyczaj chodzi o pokrycie kosztów leczenia chorób tropikalnych, chorób przewlekłych albo urazów, powstałych wskutek uczestniczenia w działaniach wojennych lub zamachach terrorystycznych.

Ze względu na wysoki poziom usług świadczonych w ramach izraelskiej służby zdrowia, zalecamy ubezpieczenie się na kwotę przynajmniej 50 000 Euro, choć optymalnie byłoby zwiększyć tę sumę do kwoty 100 000 Euro albo ubezpieczyć się bez górnej granicy odpowiedzialności.

Służba zdrowia w Izraelu

Opieka medyczna w Izraelu to najwyższe światowe standardy.(foto: pixabay)

Opieka medyczna w Izraelu uznawana jest za jedną z najbardziej zaawansowanych – pod względem stosowanych technologii – oraz najefektywniejszych systemów opieki zdrowotnej na świecie. Według corocznego badania efektywności służby zdrowia, zrealizowanego na zlecenie Bloomberga, Izrael zajął wysoką 6 pozycję, ustępując miejsca rozwiniętym gospodarkom azjatyckim – Korei Południowej, Singapurowi oraz Hong Kongowi2.

Wysoka jakość świadczonych usług pociąga za sobą jeszcze wyższe ceny. Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia i spotka Cię konieczność skorzystania z pomocy lekarza, przygotuj się na ogromne wydatki.

Koszt zwykłej konsultacji lekarskiej to wydatek rzędu 200 dolarów amerykańskich. Jeszcze droższa jest wizyta u specjalisty z konkretnej dziedziny, która kosztuje 300 dolarów. Natomiast koszt doby hospitalizacji w publicznym izraelskim szpitalu, wynosi około 1000 dolarów.

To jednak nie koniec wydatków. Pamiętaj, że te ceny nie obejmują wykonanych zabiegów i operacji, zakupu leków, opatrunków oraz innych akcesoriów niezbędnych do leczenia.

Podsumowanie

W Izraelu nie skorzystasz z dobrodziejstw Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i dlatego, przed wyjazdem, musisz pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu kosztów leczenia. Dobrym, czyli takim, które sprosta ogromnym kosztom usług medycznych w tym kraju. Minimalna suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 50 000 Euro, jednak dobrze jest rozszerzyć tę kwotę do 100 000 Euro lub ubezpieczyć się bez górnego limitu kosztów.

Przypisy

  1. , NFZ, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnegohttp://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/218%3e1 (data dostępu 2018-12-26)
  2. Forsal, Ranking efektywności służby zdrowia, https://forsal.pl/artykuly/1272891,ranking-efektywnosci-sluzby-zdrowia-bloomberg.html (data dostępu 2018-12-26)
4.5/5 - (4 votes)