Ubezpieczenie do Portugalii

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Portugalia przez Hiszpanów jest czasem określana, jako najpiękniejszy region… Hiszpanii. Choć powiedzenie to ma nieco ironiczny wydźwięk, to faktycznie zachodnia część Półwyspu Iberyjskiego wygląda wspaniale, a tamtejsze plaże i miasta są doskonałym miejscem na odpoczynek. Jak w przypadku każdej podróży, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu na wyjazd do Portugalii.

Na co zwrócić uwagę szukając dobrego ubezpieczenia na wyjazd do Portugalii?

Portugalia to bajeczny kraj ze wspaniałą pogodą, który jest celem licznych turystów chcących porządnie wypocząć. Zawierając ubezpieczenie turystyczne należy jednak choć na chwilę zapomnieć o czekających atrakcjach i założyć czarny scenariusz. Podczas wycieczki zagranicznej może się przecież wydarzyć tyle rzeczy… Przykładowo nagły atak choroby skutkuje koniecznością skorzystania z opieki medycznej, dokumenty i bagaże mogą zostać skradzione a lot może opóźnić się w czasie. W takich momentach docenisz dobrze dobrane ubezpieczenie do Portugalii. Dobrze dobrane, czyli jakie? Postarałem się odpowiedzieć na to pytanie niżej, natomiast w tabeli znajdziesz podsumowanie dla leniwych z rekomendowanymi stawkami i zakresem ochrony.

Koszty Leczenia 250 000 PLN
– w tym również transport medyczny do Polski oraz koszty akcji ratowniczej, szczególnie w przypadku podróży w Pireneje.
OC 120 000 PLN
NNW 30 000 PLN
Uwzględnij możliwe ryzyka
  • utraty bagażu – suma ubezpieczeniowa powinna być równa wartości bagażu.
  • ochronę w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych i podwyższonego ryzyka -jeżeli zamierzasz takie uprawiać
  • klauzula alkoholowa – o ile zamierzasz próbować portugalsie wina 🙂

Na polskim rynku ubezpieczeń wybór jest obszerny i dobrze jest ze sobą porównywać wszelkie dostępne możliwości. Należy pamiętać o tym, żeby oferty porównywać nie tylko pod względem sum ubezpieczenia (SU), klauzul i poziomu składki, ale także tego, jak w praktyce działa dany produkt ubezpieczeniowy. Informacje na ten temat, a w szczególności wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela dostępne są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które znaleźć można na jego stronie internetowej.

Warto też pamiętać o tym, że kiedy dojdzie do kryzysowej sytuacji, to należy zabrać ze sobą wszelką dokumentację, która jej dotyczy. Jeśli więc zostanie się okradzionym, to należy to zgłosić na policję i odebrać stosowny protokół. Jeżeli zaś korzystało się z opieki medycznej, to trzeba zabrać paragon za usługę. Dokumenty tego typu będą bowiem konieczne do ubiegania się o odszkodowanie.

Kiedy dojdzie do nieoczekiwanej sytuacji i nie wiesz co zrobić, możesz liczyć na assistance. Zapewnia on całodobową infolinię, gdzie można błyskawicznie uzyskać informacje, jak zachować się w danej sytuacji. Ponadto dobry assistance gwarantuje pomoc prawnika i tłumacza oraz dodatkowe formy wsparcia.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Portugalii

AXA
88 086zł
KL
8 809zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
Signal Iduna
88 086zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
100 000zł
OC
3 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
300 000zł
KL
50 000zł
NNW
20 000zł
OC
1 000zł
Bagaż

Zdrowie ma się tylko jedno

Problemy zdrowotne, szczególnie te nagłe i mające miejsce z dala od domu, nigdy nie są przyjemne. Jeszcze gorzej, gdy pacjent zamiast skupić się na rekonwalescencji, myśli o tym, jak dużo będzie musiał zapłacić za usługi medyczne. Wskazane jest więc nabycie wiedzy dotyczącej portugalskiego systemu opieki medycznej oraz tego jak się odpowiednio ubezpieczyć do Portugalii.

Karta EKUZ (foto: gettyimage)

Na podstawie EKUZ, tj. Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, Polacy mogą korzystać z portugalskiej służby zdrowia na tej samej zasadzie, co Portugalczycy. Należy mieć jednak świadomość, że tamtejszy system publicznej opieki medycznej jest częściowo odpłatny. Przykładowo wizyta lekarska wymaga wniesienia opłaty w wysokości kilku euro.1 Zalecane jest więc posiadanie prywatnego ubezpieczenia na wyjazd do Portugalii, o czym przekonuje nawet NFZ.2

    W przeciwieństwie do EKUZ, dobre ubezpieczenie turystyczne zapewni szeroką pomoc medyczną, w tym:
  • Pokrycie kosztów związanych z usługami medycznymi. Dotyczy to zarówno publicznej służby zdrowia, jak i prywatnej.
  • Sfinansowanie transportu medycznego do Polski, którego koszt może być liczony w dziesiątkach tysięcy złotych.
  • Zapewnienie opieki nad dzieckiem, którego rodzic przebywa w szpitalu.
  • Sfinansowanie transportu osoby bliskiej, do osoby przebywającej w portugalskim szpitalu.

Ubezpieczenie jakie oferuje nam EKUZ jest, jak przyznaje sam NFZ w wielu wypadkach niewystarczające i koszty za opiekę medyczną niestety będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Dodatkowo istnieje masa sytuacji, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a od których przykrych skutków (głównie finansowych), możemy się zabezpieczyć jeszcze przed wyjazdem. Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych, udowadniając jak ważne jest posiadanie dodatkowego ubezpieczenia, podaje prosty przykład:

Trzyosobowa rodzina wybrała się samochodem na urlop do Portugalii. Tylko Pan Robert miał prawo jazdy. Niestety wskutek nieszczęśliwego wypadku Pan Robert złamał nogę i nie mógł być kierowcą w drodze powrotnej do Polski. Koszt holowania samochodu do Polski wyniósł ok. 6 400 euro + bilety lotnicze dla trzech osób ok. 1 200 euro. Wszystkie koszty musiały zostać pokryte z prywatnych pieniędzy.3

Osoby cierpiące na chorobę przewlekłą powinny wykupić odpowiednie rozszerzenie na polisie. W przeciwnym przypadku nie będą chronione w przypadku ich zaostrzenia w czasie podróży.

Warto zauważyć, że to tylko kilka przykładów pomocy, które zapewnić może ubezpieczyciel. Polisa turystyczna chroni bowiem nie tylko przed problemami zdrowotnymi, ale także i innymi ryzykami.

Ponieważ wypadki chodzą po ludziach

Ubezpieczenie NNW

Z ubezpieczeniem Następstw Nieszczęśliwych Wypadków styczność miał niemal każdy. Zakres ubezpieczenia tego typu jest zaś definiowany np. jako:

Ochroną ubezpieczeniową objęte są następstwa nieszczęśliwych wypadków, które wydarzyły się podczas podróży zagranicznej lub podróży krajowej w trakcie trwania umowy ubezpieczenia.4

NNW zapewnia więc odszkodowanie w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu. Jego wysokość zależna jest od sumy ubezpieczenia oraz stopnia uszkodzenia ciała, która zwykle jest określana na podstawie tabeli w OWU. Składka z tytułu NNW jest względnie niska, warto więc rozważyć ubezpieczenie NNW na wysoką sumę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym

Piękna Lizbona (foto: gettyimage)

W wyniku nieszczęśliwego wypadku można doznać uszczerbku na zdrowiu lub też uszkodzić swoją własność np. telefon komórkowy. Warto jednak pamiętać, że szkodę można wyrządzić komuś innemu. Przykładowo, bawiące się dzieci mogą przypadkowo wybić szybę w pokojowym hotelu. Jeżeli za wstawienie nowej nie chce się płacić z własnej kieszeni, to warto mieć wykupione na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Raczej nie warto także oszczędzać na jego sumie ubezpieczenia, w końcu w czasie podróży ryzyko wyrządzenia komuś nieumyślnej szkody jest całkiem spore. Czasem zaś naprawa takiej szkody może ponieść za sobą konieczność zapłaty sporej sumy pieniędzy.

Czy dobre ubezpieczenie do Portugalii musi mieć rozszerzenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia, OC w życiu prywatnym, NNW oraz assistance to typowe składniki polisy turystycznej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że standardowe ubezpieczenie nie zapewni ochrony, w niektórych sytuacjach, np. w tych, do których doszło pod wpływem alkoholu, czy też w czasie uprawiania sportów ekstremalnych. Dobra polisa powinna więc zawierać rozszerzenia dopasowane do sposobu spędzania czasu w trakcie podróży.

Dla aktywnych – klauzula sportów ekstremalnych i podwyższonego ryzyka

Surfing to wg. TU sporty wysokiego ryzyka (foto: pixabay)

Aktywność fizyczna, szczególnie ta związana z niebezpiecznymi dyscyplinami sportu stwarza większe zagrożenie zajścia szkody ubezpieczeniowej niż gdyby tylko skupić się na leżeniu na plaży oraz zwiedzaniu Lizbony. Kiedy więc zamierza się spędzać w Portugali naprawdę aktywnie czas, to należy uwzględnić to w polisie poprzez wykupienie odpowiedniej klauzuli. Trzeba się przy tym liczyć z faktem, że składka ubezpieczeniowa będzie w tym przypadku znacznie wyższa.

Wszystko zależy tutaj od rodzaju aktywności, jaką zamierza się wymieniać. Na przykład popularny w Portugalii surfing oraz nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem zwykle wymagają zawarcia klauzuli rozszerzającej ochronę o sporty podwyższonego ryzyka. Dokładne informacje na ten temat sprawdzić można w OWU. W przypadku uprawiania tego typu dyscyplin sportowych, należy uwzględnić także ubezpieczenie kosztów akcji poszukiwawczej oraz ratownictwa.

Dla smakoszy wina

W ojczyźnie Cristiano Ronaldo pije się duże ilości wina, które ma wyśmienity smak, a przy tym jest względnie tanie. Także turyści chętnie spożywają tam trunki. Chcąc mieć jednak ochronę ubezpieczeniową w przypadku zdarzeń mających miejsce pod wpływem alkoholu, konieczne jest wykupienie na polisie odpowiedniej klauzuli.

Zawarcie klauzuli alkoholowej istotnie zwiększa poziom składki ubezpieczeniowej. Z drugiej jednak strony, alkohol sprzyja nie tylko dobrej zabawie, ale także zwiększa ryzyko zajścia nieprzewidywanych sytuacji. Jeżeli więc w Portugalii zamierza się pić alkohol, to zawarcie takiej klauzuli może okazać się naprawdę rozsądnym pomysłem.

Problemy na lotnisku

Warszawę od Lizbony dzieli ponad 3 000 kilometrów, dla wielu więc jednym sensownym środkiem transportu do Portugalii jest samolot. Na lotniskach jednak może dojść do nieoczekiwanych zdarzeń np. zagubienia bagażu, czy też opóźnienia wylotu. Także i przed skutkami tego typu zdarzeń można się zabezpieczyć poprzez wykupienie ubezpieczenia za granicę. Na przykład w Warcie:

(…) w przypadku udokumentowanego odwołania lub opóźnienia lotu WARTA zwraca Ubezpieczonemu niezbędne i udokumentowane wydatki poniesione do czasu wylotu, w szczególności są to koszty posiłków, noclegu oraz przedmiotów niezbędnych do osobistego użytku (odzież, przybory toaletowe), nie pokrywanych przez zawodowego przewoźnika. (…)5

Warto pamiętać, że zakres ochrony oraz obowiązki ubezpieczonego są różnie definiowane przez poszczególnych ubezpieczycieli. Dokładne informacje na ten temat, tak jak zawsze, znaleźć można w OWU.

Poziom bezpieczeństwa w Portugalii

Pilnuj swojego portfela (foto: pixabay)

Portugalię uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie, a państwo to zajęło 4 miejsce w rankingu bezpieczeństwa Global Peace Index 2018. Dla porównania Polska znalazła się na 32 miejscu.6

Nie oznacza to jednak, że na turystów nie czekają tam żadne zagrożenia. W Portugalii zdarzają się bowiem kieszonkowe kradzieże, czy też włamania do samochodów. Warto więc ubezpieczyć także i swój bagaż, choć koniecznie trzeba to poprzedzić lekturą OWU, a szczególnie paragrafu dotyczącego wykluczeń odpowiedzialności. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie ubezpieczają bowiem wielu rzeczy lub też wyłącznie poprzez wykupienie dodatkowego rozszerzenia.

Stosowane są również różne sposoby ubezpieczenia poszczególnych składników bagażu. Na przykład Elvia ubezpiecza sprzęt sportowy, tak jak zwykły bagaż, podczas gdy w Generalii trzeba w tym celu wykupić specjalną klauzulę.

Ryzyko zamachu terrorystycznego w Portugalii jest uważane za znacznie niższe niż np. we Francji, czy Niemczech. Nie można jednak wykluczyć jego wystąpienia, szczególnie w ośrodkach turystycznych. Warte rozważenia jest więc wykupienie polisy z klauzulą nieoczekiwanego aktu terroru.7

Kup ubezpieczenie