Ubezpieczenie do Wietnamu

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Położony na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Indochińskiego Wietnam, jest jedną z wizytówek Azji Południowo-Wschodniej, która przyciąga turystów malowniczym krajobrazem oraz serdeczną gościnnością mieszkańców.

Obierając za cel podróży jeden z egzotycznych krajów południowej Azji, musisz mieć na uwadze potencjalne niebezpieczeństwa. Przed wyruszeniem, bezwzględnie zaopatrz się w jedną z dostępnych na rynku polis turystycznych. W razie zaistnienia problemów, ochroni Cię ona przed radzeniem sobie samodzielnie w kraju, oddalony o ponad 8 tysięcy kilometrów od Polski. Jakie ubezpieczenie do Wietnamu wybrać? O tym przeczytasz poniżej ale najpierw zapoznaj się z minimalnymi kwotami dobrze dobranej polisy.

Koszty Leczenia 50 000 EUR
– transport medyczny w tym do Polski – do pełnej wartość KL
OC 50 000 EUR
NNW 5 000 EUR
Dodatkowe ryzyka
  • ubezpieczenie bagażu – kwota SU uzależniona od wartości przewożonych przedmiotów
  • NNW – kwota SU uzależniona od wartości przewożonych przedmiotów
  • ubezpieczenie od katastrof naturalnych – 2 000 EUR
  • pomoc prawna – 30 000 EUR

Co powinna zawierać polisa turystyczna na wakacje w Wietnamie?

Poszukiwania idealnego ubezpieczenia do Wietnamu powinny rozpocząć się od wyboru właściwej sumy kosztów leczenia (KL). Jest to główny element polisy, na którym stanowczo nie warto oszczędzać. Tym bardziej obierając za cel podróży jeden z egzotycznych krajów. Ubezpieczenie KL pokrywa koszty leczenia oraz zakupu niezbędnych leków i innych akcesoriów medycznych, w razie zaistnienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem. W praktyce obejmuje m.in. badania, wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, transport ambulansem lub śmigłowcem, koszty zakupu medykamentów i opatrunków.

Co Thach, Wietnam (foto: pixabay)

W drugiej kolejności, zatroszcz się o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jego zadaniem jest ochrona twojego portfela przed wypłatą odszkodowania, w razie nieumyślnego wyrządzenia komuś szkody na mieniu lub uszczerbku na zdrowiu. OC przyda się zarówno podczas samotnych podróży, jak i rodzinnych wyjazdów z dziećmi, gdy ryzyko potencjalnego wypadku wzrasta kilkukrotnie.

Odpowiedzialny podróżnik nie poprzestaje na tych dwóch elementach. Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferuje szereg dodatkowych zakresów polisy, które pokrywają koszty wystąpienia innych zdarzeń: kradzieży bagażu, nieszczęśliwego wypadku, złapania choroby tropikalnej, konieczności skorzystania z pomocy prawnika, a nawet koszty przeczekania tajfunu. W zależności od charakteru wyjazdu, celu podróży oraz indywidualnych potrzeb, zastanów się nad wyposażeniem polisy turystycznej w dodatkowe elementy.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Wietnamu

AXA
132 129zł
KL
17 617zł
NNW
220 215zł
OC
1 762zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
300 000zł
OC
5 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
400 000zł
KL
100 000zł
NNW
30 000zł
OC
2 000zł
Bagaż

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – czym są i dlaczego warto je przeczytać?

Podstawowe reguły dotyczące ubezpieczeń określone zostały w dwóch ustawach: Kodeksie cywilnym oraz ustawie o działalności ubezpieczeniowej. Inne postanowienia, które nie zostały w nich uregulowane zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Znajdują się w nich wszelkie reguły dotyczące konkretnego rodzaju ubezpieczenia. Z uwagi na to, że ubezpieczenie turystyczne ma charakter dobrowolny, OWU określane są samodzielnie przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Art. 812 ust. 1. Kodeksu cywilnego: Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń ma obowiązek doręczyć ubezpieczającemu tekst ogólnych warunków ubezpieczenia.

Elementem OWU, który powinien szczególnie zwrócić Twoją uwagę są tzw. wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jak nazwa wskazuje jest to klauzula zawierająca wyliczenie zdarzeń oraz sytuacji, których nie obejmuje zakres ochrony. Jest to powszechna praktyka Towarzystw Ubezpieczeniowych. Zazwyczaj spod ubezpieczenia KL wyłączone są choroby tropikalne, a z zakresu ubezpieczenia NNW wypadki podczas zamieszek, strajków lub aktów terrorystycznych. Przed zakupem polisy upewnij się, czy obejmuje zdarzenie, przed których konsekwencjami chcesz być chroniony.

Przed czym chronić się w Wietnamie?

Rekomendowana minimalna kwota sumy ubezpieczenia kosztów leczenia (KL), w przypadku podróży do Wietnamu, wynosi 50 000 EUR. TU oferują niższe sumy, rozpoczynające się już od 20 000 lub 30 000 EUR, jednak z uwagi na niski poziom wietnamskiej służby zdrowia sugerujemy podwyższyć tę stawkę.

Opieka medyczna w Wietnamie odbiega od standardów europejskich, dlatego w razie problemów zdrowotnych, zaleca się korzystanie z prywatnych placówek zlokalizowanych w większych miastach. Koszt konsultacji medycznej w takim miejscu wynosi ok 80 USD1. Poważniejsze usługi oraz zabiegi – w przypadku złamania, zatrucia i innych schorzeń, a także pobyt w szpitalu są jeszcze droższe.

Pod uwagę należy wziąć także koszt transportu z miejsca wypadku do placówki medycznej, a w skrajnych wypadkach do lepiej wyposażonych placówek w Tajlandii lub nawet z powrotem do Polski.

Komary przenoszą wiele groźnych chorób (foto: pixabay)

Przyjazd do Wietnamu wiąże się z ryzykiem zarażenia jedną z chorób tropikalnych. Według aktualnych danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ryzyko to dotyczy głównie dengi, wścieklizny, grypy typu A oraz choroby rąk, stóp i ust.

Najnowsze dane epidemiologiczne mówią o ryzyku zarażenia dengą, wścieklizną oraz grypą typu A. W całym kraju szerzy się tzw. choroba rąk, stóp i ust, groźna zwłaszcza dla dzieci. WHO zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie (encefalitis) i tężcowi.2

Warto samodzielnie trzymać rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać aktualne komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia na temat sytuacji zdrowotnej w regionie3. Jeśli OWU ubezpieczenia do Wietnamu wyłączają spod odpowiedzialności ubezpieczyciela koszty leczenia chorób tropikalnych, koniecznie wyposaż się w osobne ubezpieczenie.

Podobnie jak w innych krajach regionu, także w Wietnamie powszechne są kolizje oraz wypadki drogowe. Wiąże się to z dużą ilością pojazdów, głównie motocykli i skuterów, a także mentalnością kierowców. Poruszając się po ulicach wietnamskich miast, kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do kierowców.

OC – ochrona na wypadek zapłaty odszkodowania

Podstawowym zadaniem ubezpieczenia OC, jest przeniesienie ryzyka zapłaty odszkodowania za nieumyślne spowodowanie szkody na mieniu albo uszczerbku na zdrowiu, ze sprawcy na ubezpieczyciela. Zalecana minimalna kwota sumy ubezpieczenia OC do Wietnamu wynosi 50 000 EUR.

Tak jak i w życiu codziennym, drobne wypadki zdarzają się także podczas wakacji. Przykłady można mnożyć: zniszczenie cudzego sprzętu do nurkowania, stłuczenie lustra w hotelowym pokoju, kolizja z pieszym lub kierowcą, niefortunne szturchnięcie. Ubezpieczenie OC ochroni Cię przed ryzykiem zapłaty odszkodowania.

Zazwyczaj TU rozszerzają ubezpieczenia OC nie tylko na ubezpieczonego, ale także na członków jego rodziny. Zakres ten często obejmuje nawet zwierzęta domowe. Wybierając się w podróż z dzieckiem, ryzyko wystąpienia nieumyślnej szkody wzrasta kilkukrotnie. Dlatego tym bardziej warto wyposażyć się w ubezpieczenie OC.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie do Wietnamu?

TU oprócz standardowych elementów polisy turystycznej oferują także ubezpieczenie dodatkowego ryzyka.

Ubezpieczenie bagażu

Bez względu na cel podróży, zawsze dobrze jest wyposażyć polisę turystyczną w ubezpieczenie bagażu. Niweluje ono negatywne skutki kradzieży, zgubienia lub zniszczenia przewożonych rzeczy. Suma ubezpieczenia powinna uwzględniać ich wartość, dlatego jej kwota będzie mniejsza jeśli przewozisz ubrania, a większa gdy w bagażu znajduje się drogi sprzęt elektroniczny.

Przed zakupem ubezpieczenia, upewnij się, że jego OWU dotyczą wszystkich przedmiotów objętych bagażem. TU zazwyczaj wyłączają swoją odpowiedzialność za kradzież, zgubienie lub zniszczenie sprzętu elektronicznego, biżuterii, a także gotówki lub kart płatniczych. W takim przypadku warto uzupełnić polisę o dodatkowe ubezpieczenie środków płatniczych oraz wartościowych przedmiotów.

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Wypadki zdarzają się zawsze i wszędzie. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy dokładnie. Ubezpieczenie NNW nakłada na ubezpieczyciela obowiązek zapłaty odszkodowania w razie powstania uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Wartość odszkodowania odpowiada określonemu w OWU procentowi sumy ubezpieczenia. Dla ubezpieczenia NNW rekomendujemy wartość 5 000 EUR.

Polisa wyposażona w odpowiednie NNW, uchroni Cię przed negatywnymi wypadkami podczas wycieczek rowerowych w delcie Mekongu i Rzeki Czerwonej, wśród podmokłych pól ryżowych oraz na stromych szlakach wapiennych wzgórz. Przyda się także w razie kontuzji i zranień, których możesz nabawiać się podczas trekkingu w wietnamskiej dżungli.

Ubezpieczenie katastrof naturalnych w Wietnamie

Wietnam podzielony jest na dwie strefy klimatyczne. Na północy panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, a na południu równikowy wilgotny. Pomimo tego, dla obszaru całego kraju charakterystyczne są okresowo występujące monsuny oraz tajfuny.

Ubezpieczenie katastrof naturalnych zabezpiecza przed negatywnymi skutkami, m.in. takich anomalii pogodowych. Jeśli z powodu tajfunu nie będziesz mógł opuścić miejsca pobytu, ubezpieczyciel powinien zagwarantować Ci alternatywny środek transportu, albo pokryć koszty przeczekania złej pogody na miejscu. Zazwyczaj zwracane są także koszty niewykorzystanego biletu. Wszelkie szczegółowe postanowienia określone są w OWU.

Minimalna suma ubezpieczenia powinna oscylować wokół wartości 2 000 EUR. Dla własnego komfortu oraz bezpieczeństwa warto jednak podnieść tę kwotę dwukrotnie.

Z uwagi na to, że klimat i pogoda w Wietnamie są różne dla poszczególnych jego regionów, termin wycieczki warto dostosować do docelowego miejsca podróży.

Jeśli Twoim celem jest stolica kraju Hanoi albo wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO zatoka Ha Long, zaplanuj podróż na miesiące wiosenne (marzec – kwiecień) lub jesienne (połowa września – połowa grudnia). Natomiast jeśli bardziej odpowiada Ci tropikalny klimat południa Wietnamu i chciałbyś zobaczyć rozległą deltę Mekongu, który wpływa do Morza Południowochińskiego, wybierz porę suchą (grudzień-kwiecień).

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Wietnam, podobnie jak inne kraje regionu, słynie ze szczególnie surowych przepisów prawnych. W zmaganiach z wietnamskim systemem sądowym, nieocenionym wsparciem będzie ubezpieczenie pomocy prawnej. Minimalna rekomendowana SU wynosi 30 000 EUR.

Obostrzone najdotkliwszymi karami są zwłaszcza przestępstwa narkotykowe. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, za posiadanie heroiny w ilościach do 100 g grozi kara wieloletniego więzienia. Jeśli ilość jest większa, oskarżonemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności, a nawet wyrok śmierci4.

Zakazane jest także wywożenie z kraju chronionych gatunków roślin oraz zwierząt, jak i wykonanych z nich pamiątek. Odwiedzając sklepy i uliczne stragany musisz być niezwykle czujny, by nie nabyć czegoś wykonanego ze skóry lub kości zwierząt, albo muszli i koralowców.

W regionie południowo-wschodniej Azji popularne są alkoholowe trunki, które jednak znacznie różnią się od europejskiej szkockiej. Nie zdziw się, jeśli na sklepowych półkach zobaczysz butelkę whiskey, z zamkniętym w środku jadowitym wężem albo gekonem. Takie napoje również podlegają zakazowi wywozu z Wietnamu.

Jeśli z jakichś powodów nie udało Ci się uniknąć starcia z wietnamskimi organami sprawiedliwości, ubezpieczenie ochrony prawnej pokryje m.in. koszty wynajęcia prawnika oraz postępowania sądowego. Szczegółowe postanowienia określone są w OWU.

Podsumowanie

    Polisa turystyczna do Wietnamu powinna obowiązkowo zawierać dwa elementy:
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – którego suma ubezpieczenia powinna być nie niższa niż 50 000 EUR
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – którego suma ubezpieczenia powinna być nie niższa niż 50 000 EUR
    Dodatkowo, podróżując po Wietnamie warto wyposażyć się w ubezpieczenie dodatkowego ryzyka:
  • bagażu – którego suma ubezpieczenia powinna uwzględniać wartość przewożonych przedmiotów
  • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – którego suma ubezpieczenia powinna być nie niższa niż 5 000 EUR
  • katastrof naturalnych – którego suma ubezpieczenia powinna być nie niższa niż 2 000 EUR
  • ochrony prawnej – którego suma ubezpieczenia powinna być nie niższa niż 30 000 EUR
Wybierając polisę turystyczną kieruj się swoimi potrzebami, a także celem podróży. Zawsze warto być przezornym i wykupić ubezpieczenie do Wietnamu, które uzupełnisz według własnego przekonania.

Kup ubezpieczenie do Wietnamu

Przypisy

  1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polak za granicą – Wietnam, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Socjalistyczna,Republika,Wietnamu,VNM.html (data dostępu 2018-08-06)
  2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polak za granicą – Wietnam, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Socjalistyczna,Republika,Wietnamu,VNM.html (data dostępu 2018-08-06)
  3. World Health Organization: WHO, http://www.who.int/ (data dostępu 2018-08-06)
  4. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polak za granicą – Wietnam, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Socjalistyczna,Republika,Wietnamu,VNM.html (data dostępu 2018-08-06)