Czy we Francji jest bezpiecznie? Terroryzm i inne zagrożenia.

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Francja
  5. Czy we Francji jest bezpiecznie?

W ostatnich latach w mediach wiadomości na temat Francji często miały wręcz dramatyczny przekaz. Liczne ataki terrorystyczne, masowy napływ nielegalnych imigrantów, czy napady rabunkowe nie zachęcają zaś do podróży do tego kraju. Czy jednak naprawdę jest się czego bać?

Stan bezpieczeństwa w Republice Francuskiej

Od 2015 do 2017 roku we Francji obowiązywał stan wyjątkowy, będący skutkiem zamachów terrorystycznych. Trzeba mieć tutaj na uwadze, że wraz z jego zniesieniem wprowadzono w życie ustawę, która daje takie same możliwości prawne, jak wcześniej były dostępne wyłącznie w przypadku stanu wyjątkowego. Można więc powiedzieć, że we Francji występuje permanentny stan wyjątkowy, choć obecnie w wersji nieformalnej. Sama ustawa wzbudza zaś kontrowersje, ponieważ na jej podstawie służby bezpieczeństwa mogą np. kontrolować połączenia telefoniczne i Internetowe, czy też śledzić podejrzane osoby.1

We Francji sporym problem jest także przestępczość rabunkowa oraz kradzieże, przed czym polskich turystów ostrzega między innymi MSZ.2 Stanu bezpieczeństwa w Republice Francuskiej nie ułatwia także kryzys imigracyjny.

Nie warto nadmiernie się bać…

(foto: pixabay)

To prawda, że stan bezpieczeństwa we Francji obniżył się w ciągu ostatnich latach. Czy zatem we francji jest bezpiecznie? Przynajmniej ze statystycznego punktu widzenia sytuacja nie jest taka straszna, jak można byłoby przypuszczać. W ostatnich latach w atakach terrorystycznych zginęło tam kilkaset osób, czyli znacznie mniej niż np. na francuskich drogach.

Problem licznych kradzieży występuje zaś nie tylko we Francji, ale również w innych państwach turystycznych, np. Włoszech, czy Hiszpanii. Dlatego też nie warto porzucać swoich planów odwiedzenia Republiki Francuskiej z powodu obaw o swoje bezpieczeństwo. Problem imigracyjny nie dotyczy też wyłącznie Francji, a jest od bardziej nasilony np. w Niemczech.

…ale należy zachować środki bezpieczeństwa.

Wybierając się do Francji, turyści chcą się dobrze bawić, zamiast uważać na potencjalnie czyhające zagrożenia. Z pewnością jednak wskazane jest zachowanie czujności. Dobrze jest więc omijać miejsca okryte złą sławą, a swój bagaż cały czas mieć pod opieką.

Przede wszystkim jednak należy zawrzeć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Piszemy na ten temat szerzej w osobnym artykule: Jak wybrać ubezpieczenie do Francji?

Po pierwsze wskazane jest zawarcie polisy z klauzulą nieoczekiwanego aktu terroru. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na zakres takiej ochrony, który różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak zawsze w przypadku ubezpieczeń, szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w OWU, tj. Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które znajdują się np. na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Zgodnie z zgodnie z Art. 812 ust. 1. Kodeksu Cywilnego TU ma obowiązek przedstawić je przed sprzedażą:

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń ma obowiązek doręczyć ubezpieczającemu tekst Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Zamek Le Mont-Saint_michel(foto: pixabay)

Przed finansowymi skutkami kradzieży można się zabezpieczyć poprzez wykupienie ubezpieczenia bagażu. Także jednak i w tym przypadku zalecane jest sprawdzenie OWU, a w szczególności paragrafu dotyczącego wykluczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają bowiem różną ochronę w przypadku kradzieży i stosują wykluczenia odpowiedzialności np. w przypadku stracenia przedmiotów określonego typu. Warto tutaj pamiętać, że każdą kradzież należy zgłosić na policję, aby odebrać protokół, który będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie za granicę zapewni także assistance, w tym pomoc całodobowej infolinii kryzysowej. Dzięki niej można uzyskać błyskawiczne informacje na temat tego, jak należy się zachować w konkretnej sytuacji np. wtedy, gdy w wyniku kradzieży straciło się swoje dokumenty.

Podsumowując, we Francji jest bezpiecznie jednak nie da się nie zauważyć ryzyka związanego z terroryzmem i pospolitymi rozbojami.

Kup ubezpieczenie do Francji

Przypisy

  1. TVP Info, https://www.tvp.info/34641853/francja-bez-stanu-wyjatkowego-po-raz-pierwszy-od-dwoch-lat (data dostępu 2018-10-05)
  2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Francuska,FRA.html (data dostępu 2018-10-05)
3.3/5 - (6 votes)