Gdzie na narty do Włoch?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Narciarskie
  5. Gdzie na narty do Włoch?

Alpy to największe góry położone w Europie, które rozciągają się na terytorium aż ośmiu państw: Słowenii, Włoch, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Liechtensteinu oraz Monako. Szczególnie popularne wśród turystów są Alpy włoskie, które przyciągają śródziemnomorskim klimatem oraz jednym z najbardziej malowniczych pasm alpejskich – Dolomitami, w których na turystów czeka moc atrakcji. Kulturalny Turyn i zabytkowy Trydent, rozległe parki krajobrazowe, malownicze wioski ukryte w dolinach i przede wszystkim ośnieżone stoki narciarskie – witaj we włoskich Alpach.

Aktywny wypoczynek na alpejskich stokach

Włoska część Alp może pochwalić się tak dużą liczbą narciarskich kurortów, że nie sposób wskazać ich wszystkich. Warto jednak przytoczyć te cieszące się największa renomą oraz które oferują turystom szczególnie korzystne warunki narciarskie.

W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o niesamowicie korzystnej dla turystów inicjatywie, podjętej przez grupę 12 ośrodków narciarskich położonych w Dolomitach. Wszystkie razem wchodzą w skład tzw. Dolomiti Superski1, czyli zespołu tras narciarskich ulokowanych na terenie tych ośrodków oraz objętych jednym wspólnym karnetem. Dzięki tej inicjatywie, w przeciągu kilku dni, można wypróbować kilka tras narciarskich ulokowanych w zupełnie różnych ośrodkach. To prawdziwa gratka dla miłośników narciarstwa.

Popularnym wśród narciarzy ośrodkiem turystycznym jest dolina Val Gardena, ulokowana u stóp masywu Sassolungo. Obejmuje kilka szerokich tras narciarskich o łącznej długości 175 kilometrów, wyposażonych we wszelkie potrzebne udogodnienia, takie jak wyciągi. Znajduje się tam także największa w Europie karuzela – Sellaronda, która łączy nieckę ze stacjami położonymi w sąsiednich dolinach. Val Garden jest także gospodarzem pucharu świata w narciarstwie alpejskim.

Val Gardena (foto: pixabay)

Korzystając z Sellarondy oraz karnetu Dolomiti Superski możesz przedostać się do ośrodka narciarskiego Alta Badia. Ze względu na malownicze krajobrazy oraz szerokie trasy narciarskie jest uznawany za jeden z najpiękniejszych ośrodków w Dolomitach. Trasy nie są zbyt wymagające, dlatego Alta Badia to świetne miejsce dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy.

Alta Badia (foto: pixabay)

Natomiast jeśli chcesz połączyć aktywny wypoczynek z podziwianiem zapierających dech w piersi krajobrazów, koniecznie udaj się do ośrodka Madonna di Campiglio. Położony w trydenckiej prowincji łączy się z Pinzolo, Folgarida i Marilleva obejmuje łącznie trasy narciarskie o długości 150 kilometrów. Ze stoków można podziwiać monumentalne Dolomity Brenty oraz mieniący się w słońcu masyw Adamello, zbudowany ze skał krystalicznych.

Madonna di Campiglio (foto: pixabay)

We włoskie góry nie tylko zimą

Włoska część Alp oferuje atrakcje nie tylko dla miłośników sportów zimowych, ale także innych form aktywnego wypoczynku. Jedną z popularniejszych aktywności jest trekking, do którego uprawiania włoskie Alpy oferują doskonałe warunki.

Dla osób, które pozostają w dobrej kondycji fizycznej prawdziwym wyzwaniem będzie wspinaczka wokół najwyższego szczytu Alp – Mount Blanc. Jeśli znudzisz się już malowniczym widokiem ośnieżonego szczytu, na trasie trekkingu będą na Ciebie czekać inne atrakcje, jak wjazd kolejka na szczyt La Croix de Lognan lub wycieczka pod jeden z monumentalnych alpejskich lodowców.

Inną popularną trasą trekkingową jest Tour Monte Rosa wokół Matterhornu. Wiedzie przez przełęcz Turlo, urokliwą miejscowość Macugnaga, przełęcz Monte Moro i kończy się w kurorcie Zermatt położonym po szwajcarskiej stronie. Na trasie trekkingu można podziwiać tradycyjne budownictwo oraz ludowe stroje Welszów – ludu pasterskiego, który osiedlił się w tych stronach już w czasach średniowiecza.

A gdy otoczenie majestatycznej przyrody zacznie Cię przytłaczać, skieruj swoje kroki do Trydentu lub Turynu. Rozgość się w którejś z przytulnych knajpek i zjedz pyszne knedle ziemniaczane z pieczoną kaczką i opróżnij kufel jasnego piwa.

Przypisy

  1. Dolomiti Superski, https://www.dolomitisuperski.com/it (data dostępu 2019-11-25)
Rate this post